بلاگ

جدیدترین مطالب

دستگاه بیومتریک چیست؟

دستگاه بیومتریک، دستگاهی است که از طریق ابزاری می‌تواند اطلاعات شخصی افراد را بخواند و بگوید آنها چه کسانی هستند. آنها اغلب در شرایط امنیتی مانند ارتش و دیگر مکان‌های امن بکاربرده می‌شود. دستگاه‌های بیومتریک برای خواندن اثر انگشتان، DNA، چشم‌ها، و تشخیص صدا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها بسیار مهم هستند و موانع امنیتی بسیار عالی را ایجاد می‌کنند، به دلیل اینکه امکان جعل کردن از طریق آنها بسیار دشوار است. این احتمال وجود دارد که در آینده پسوردهای متعدد و سیستم‌های امنیتی در دستگاه‌های بیومتریک استفاده خواهد شد.

تاریخچه

دستگاه‌های بیومتریک اولین بار در حوالی دهه ۱۹۶۰ برای استفاده در دسترس قرار گرفتند. اولین دستگاه‌های بیومتریک خوانندگان اثر انگشت[۲] بودند. ایده دستگاه‌های بیومتریک توجه مردم را به خود جلب کرد و بسیاری از فیلم‌ها و برنامه‌های تلوزیونی مانند “ماموریت غیر ممکن[۳]” در مورد ایده دستگاه‌های بیومتریک بکاربرده شد. زمانی که دانشمندان راهی را برای خواندن DNA کشف کردند انواع دیگر دستگاه‌های بیومتریک توسعه پیدا کردند. در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های بیومتریک در بسیاری از زمینه‌های مختلف صنعت بکاربرده می‌شوند.شما می توانید انواع دستگاه های بیومتریک را از طریق وب سایت فراتکنو دنبال کنید.

اثرات

دستگاه‌های بیومتریک توانایی انجام بسیاری از اثرات مختلف را دارند. آنها می‌توانند اثر انگشتان را ثبت کنند، که این امر می‌تواند باعث ایجاد یک واکنشی شود که درب‌ها را قفل یا باز خواهد کرد، یا باعث خواندن حرکات چشم‌ها، یا حتی DNA می‌شود. همچنین ممکن است دستگاه‌های بیومتریک برای صداهای خوانده شده بکاربرده شوند. رایج‌ترین مکان‌ برای یافتن دستگاه‌‌های بیومتریک در بیمارستان‌ها، محیط‌های نظامی خاص، و مکان‌های امنیتی است. دستگاه‌های بیومتریک در زمینه پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها برای فیلمبرداری از داخل بدن به منظور دیدن جایی که نیاز است جراحی درآن اتفاق بیافتد و دیگر روش‌های مشابه بکاربرده می‌شوند.

عملکرد

عملکردهای بسیاری برای دستگاه‌های بیومتریک وجود دارند. آنها اغلب در تنظیمات پزشکی برای خواندن عملکردهای بدن از مناطق مختلف استفاده می‌شود. دسترسی به بسیاری از روش‌های پزشکی بدون استفاده از دستگاه‌های بیومتریک امکان پذیر نمی‌باشد. یکی دیگر از عملکردهای اصلی دستگاه‌های بیومتریک، کاربرد آن برای محافظت از محیط‌های با ارزش و ناپایدار است. بسیاری از مکان‌ها امنیتی سطح بالا نیاز به یک رمز عبور حفاظت شده توسط دستگاه بیومتریک دارند. در حالیکه در فیلم‌های سینمایی دور زدن این اقدامات امنیتی آسان است، و آنها کاملا ایمن هستند، و این موضوع در زندگی واقعی بسیار سخت‌تر است.

مزایا

مهمترین مزایای دستگاه‌های بیومتریک در بعضی از زمینه‌های پزشکی رخ می‌دهد. بسیاری از روش‌های پزشکی بدون دستگاه‌های بیومتریک برای استفاده در دسترس نخواهند بود. استفاده از دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب[۴]، اندام‌های مصنوعی، جراحی‌های لیزری[۵]، و بسیاری از دیگر روش‌های پزشکی امکان پذیر نخواهد بود. همچنین مسائل امنیتی از کاربرد دستگاه‌های بیومتریک، بهره برده است. در این زمینه احتمالا ارتش بیشترین بهره را از دستگاه‌های بیومتریک برده است. بسیاری از عملیات‌های ویژه که ارتش با دستگاه‌های بیومتریک انجام می‌دهد، بدون آنها بسیار سخت‌تر خواهد بود.

نظریه ها/حدس و گمانها(گمانه زنی ها)

این احتمال وجود دارد که دستگاه‌های بیومتریک بطورفزاینده‌ای برای استفاده در بسیاری از زمینه‌های مختلف رایج خواهند شد. رمزعبور حفاظت شده توسط بیومتریک‌ها ممکن است بزودی برای کامپیوترها، یا بانکداری، یا یا هر جای دیگری که در آن از رمز عبور استفاده می‌شود، بکاربرده شود. علاوه‌براین پیشرفت‌های پزشکی نیز به منظور ساخت، ادامه خواهد یافت. یکی از جدیدترین چیزهایی که ساخته شده است، استفاده از اندام‌های مصنوعی است. اگر مورد استفاده قرار گیرند، پس از آن حتی قادر خواهند بود جان افراد بیشتری را نجات دهند. ارتش نیز بخوبی در زمینه بیومتریک‌ها در عرصه پیشرفت قرار می‌گیرد. بیومتریک‌ها احتمالا در آینده نزدیک برای هر زمینه‌ای در دسترس خواهند بود.

[۱] Biometric

[۲] Fingerprint

[۳] Mission Impossible

[۴] Pacemakers

[۵] Laser surgeries

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.