بلاگ

جدیدترین مطالب

اکسس کنترل چیست ؟

اکسس کنترل به مجموعه ساز و کار های امینتی گفته می شود که زمان و تعداد دسترسی افراد به یک مکان خاص را تعیین می کنند و صرفا به دسته ای خاص از افراد اجازه ی استفاده یا بازدید و یا عبور از یک نقطه ی خاص را می دهند. در یک مفهوم ساده تر اکسس کنترل را می توان کنترل دسترسی افراد به نقاط خاص از یک ساختمان یا وسیله با استفاده از تکنولوژی های مدرن تعریف کرد. برای درک بهتر و مفهوم اکسس کنترل تا آخر این مقاله در شکوفا اندیشه با ما همراه باشید.

اکسس کنترل این امکان را به شما می دهد که زمان و تعداد تردد افراد را در یک مجموعه کنترل و یا محدود کنید و از این طریق دسترسی افراد غیرمجاز را ممنوع و امنیت را بالا ببرید.اکسس کنترل را میتوان به هر نوع درب نصب نمود و تنها کافی است که اکسس کنترل را به قفل برقی آن درب متصل کرد.برخی از دستگاه های اکسس کنترل قابلیت اتصال به شبکه و گزارش گیری از تردد ها را دارند در بعضی از مدل ها این قابلیت وجود ندارد و تنها به عنوان در بازکن می توان از آنها استفاده کرد.

استفاده از دستگاه های اکسس کنترل تشخیص چهره و اثر انگشت برای مکانهایی که امنیت آنها مهم می باشد کارایی بهتری دارند،اما در مکانهایی که امنیت اهمیت کمتری دارد میتوان از کارت و رمز استفاده کرد.

اکسس کنترل تعیین می کند که چه کسی در چه زمانی و به چه تعداد به یک وسیله یا یک مکان خاص دسترسی داشته باشد و همین امر ضریب امنیت را به شکل قابل توجهی بالا می برد. علاوه بر این دستگاه هایی که برای کنترل دسترسی به کار می روند می توانند برای ورودی و خروجی انبار ها نیز مورد استفاده قرار گیرند

هدف نهایی اکسس کنترل افزایش امنیت، مکان، اموال و اطلاعات است که موجب حفظ سرمایه و افزایش بهره وری می شود.
اما در نمونه های امنیتی عموما از کارت استفاده نمی شود بلکه از موارد پیشرفته تر نظیر اسکن اثر انگشت اسکن قرینه چشم استفاده می شود که مازاد بر دقت بیشتر امینت بیشتری را نیز به همراه دارد که عموما در مکان ها و مراکزی با اطلاعات ویژه استفاده می شود.
در اغلب این سیستم ها می توان در پایان یک دوره لیستی از میزان تردد و استفاده ی افراد از یک مکان خاص را اندازه گیری کرد که از خود سیستم قابلیت رویت یا چاپ را دارد.

کاربردهای اکسس کنترل :

تقریبا امروزه اکسس کنترل در همه سازمانها و ادارات و یا کارخانجات تولیدی مورد استفاده قرار میگیرد ولی در مراکز مهم و یا پر تردد که کنترل ورود خروج در آنها از اهمیت ویژه ای بر خوردار است استفاده از آن اجتناب ناپذیر شده است . دیتا سنترها یا اتاقهای سرور ، محوطه پارکینگها ، اتاقهای مدیران و مسئولین حراست و بازرسی ها ، آزمایشگاهها ، کتابخانه ها و … از جمله مکانهایی هستند که متقاضی استفاده از اکسس کنترل در سازمانها و ادارات دولتی می باشند . مراکز حساس نظامی از جمله پادگانها و سایر مراکز مانند فرودگاه ها، بانک ها، شهربازی ها، ایستگاه های مترو و… اکسس کنترل به وفور مورد استفاده قرار می گیرد .

 

انواع دستگاه های اکسس کنترل

اثر انگشت

اثر انگشت کاربر نیز مانند رمز، باید از قبل برای دستگاه تعریف شود و کافی است انگشت مورد نظر، بر روی دستگاه قرار بگیرد، و دستگاه کنترل دسترسی، پس از مقایسه اثر انگشت، در صورت درست بودن، به فرد اجازه ورود یا خروج خواهد داد و زمان ورود و خروج او را نیز ثبت می کند (مثلا در ادارات)، و در صورت تایید نشدن، هیچ یک از موارد انجام نمی شود.

تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یکی از جدیدترین راه حل‌های امنیتی است که مبتنی بر فناوری بوده و با شناخت ویژگی‌های صورت افراد، کار می‌کند. یکی از نیازهای ضروری مدیران، نظارت و بررسی وضعیت کاری پرسنل است و یکی از راه‌‌های این نظارت و بررسی، کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل سازمان است که یکی از مهم‌ترین فاکتور های محاسبه‌ی حقوق افراد هم به‌شمار می‌رود.

اکسس کنترل تشخیص چهره

اکسس کنترل تشخیص چهره

دستگاه های تشخیص چهره یکی از انواع سیستم های بیومتریک است که به تازگی جهت شناسایی افراد و کنترل ورود و خروج بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .هنگامی که یکی از پرسنل سازمان مقابل دستگاه قرار بگیرد، دستگاه چهره‌ی او را با یک تحلیل دو یا سه بعدی از نقاط صورتش شناسایی می‌کند. سپس بین الگوی دریافتی و الگوهایی که از پیش برایش تعریف شده تطبیق انجام می‌دهد. اگر این الگوها مطابق باشند، دستگاه هویت کارمند را تایید می کند و ساعت ورود یا خروج او ثبت می‌شود.

رمز

عدد یا کدی که توسط سازمان به کاربر داده می شود. برای ورود یا خروج باید رمزی را که قبلا در دستگاه کنترل دسترسی تعریف شده (شناسایی اعتبار)، وارد کنیم، در صورت درست بودن، رمز تایید شده و در باز خواهد شد و در صورت اشتباه بودن، دستگاه، اعلام می کند.

کارت های هوشمند

کارت ویا تگ برای افراد ( کارمندان یا مدیران ) صادر می شود و هنگام ورود در سازمان، کارت را بر روی دستگاه کنترل دسترسی قرار می دهیم، پس از تایید اعتبار، اجازه ورود یا خروج داده می شود و زمان آن نیز ثبت می گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.